سالروز تشكیل جهاد سازندگی

جهاد سازندگی نهادی است كه نطفه آن درانقلاب بسته شد ، در بستر انقلاب رشد كرد و همراه با نهال نوخاسته انقلاب به ثمر رسید. حدیث جهاد، حدیث انقلاب است و كارنامه سراسر جهاد و شهادت آن، نشان از تلاش و سخت كوشی جهاد گران دارد. دست پرتوان جهادگران ، بذر انقلاب را در دل محرومترین و مستضعف ترین قشر جامعه ، یعنی روستاییان ، كاشت و تیرآنان قلب بزرگترین دشمنان را نشانه گرفت.

جهاد گران گمنام و بی نشان در عرصه های تولید و نبرد تلاش كردند و شجاعانه در سخت ترین شرایط، بزرگترین موانع را از سر راه انقلاب اسلامی برداشتند. آنان مخلصانه و  با تمام وجود در جبهه های حق علیه باطل به یاری رزمندگان اسلام پرداختند و " سنگرسازان بی سنگر"  لقب گرفتند. جهاد سازندگی انسان هایی را پرورش داد كه قبل از شروع به سازندگی شروع به جهاد نفس كردند و در راه آبادانی و عظمت كشور انقلابی خویش در راستای اهداف اسلامی ، تمام سعی و تلاش خویش را به كار بستند و در این راه حتی از ایثار جان دریغ نورزیدند و خود را فدای مكتب خویش نمودند .

بعد از فرمان تاریخی امام خمینی در27 خرداد 1358 مبنی بر تشكیل جهاد سازندگی جهت رفع محرومیتها و تلاش برای آبادانی كشور، جهاد به منظور فراهم ساختن نهضتی همه جانبه در جهت مبارزه با فقر، اقدام به محرومیت زدایی، توسعه و عمران روستاها و در یك كلام، حركت در جهت استقلال و خودكفایی ، از متن توده های میلیونی مردم محروم و مستضعف به وجود آمد. رسالت اصلی جهادگران " ابلاغ پیام اسلام و انقلاب" و " كاشتن بذراستقلال وآبادانی در دل روستاها" بود. رهبرمعظم انقلاب در مورد  تشكیل جهاد می فرمایند:... جهاد سازندگی یكی از پدیده های بسیار زیبای این انقلاب است و واقعاً یك گل خوش رنگ و بوی بر بدنه این نهاد روییده است كه نه فقط كسانی را كه با آن سر و كار دارند سرمست می كند بلكه این درخت را زینت می دهد."

خدمات چشم گیر این نهاد در زمینه فعالیت های عمرانی ، كشاورزی و سازندگی كشور موجب شد مجلس شورای اسلامی در سال 1362 قانون تشكیل وزرات جهاد سازندگی را تصویب و با انتزاع وظایف مربوط به زراعت علوفه ، كشت دیم ، عملیات آبی و خاكی و عمران روستائی و امور عشایری از وزارت كشاورزی ، این نهاد را در امور فوق موظف نماید در سال 1366 وظیفه اداره شیلات كشور نیز به جهاد واگذار گردید.
پس از آن مجلس محترم شورای اسلامی در سال 1369 قانون تفكیك وظایف وزارتخانه های كشاورزی و جهاد سازندگی را تصویب و طی آن كلیه وظایف مربوط به امور دام و طیور و منابع طبیعی به وظایف تبعی آن افزوده شد بنابر این مصوبه كلیه امور مربوط به حفظ ، احیاء و گسترش و بهره برداری از منابع طبیعی (جنگل و مرتع و شیلات) آبخیزداری ، امور دام و طیور و عمران روستائی (بهسازی روستائی ، آب رسانی ، برق رسانی به روستاها ، راه سازی و صنایع روستائی) برعهده جهاد سازندگی قرار داده و وظایف باغبانی ، زراعت ، آب و خاك ، تحقیقات كشاورزی ، مكانیزاسیون كشاورزی ، حفظ نباتات و ... برعهده وزارت كشاورزی محول گردید.
مولتی هاستر" alt="" />
پس از آن در سال 1379 مجلس شورای اسلامی ضمن تصویب طرح ادغام دو وزارت خانه ، اهداف و وظایف آنها را به منظور تجمیع وظایف و اصلاح ساختاربخشی از تشكیلات دولت در دستور كار قرارداده و به تصویب رسانید. از آن تاریخ تاكنون كلیه وظایف مربوط به بخش كشاورزی ومنابع طبیعی در وزارتخانه واحدی با عنوان جهاد كشاورزی به اجرا در می آید ، در این رابطه در استانها نیز با ادغام دوسازمان جهاد سازندگی و كشاورزی تمام وظایف دو سازمان به یك سازمان به نام جهاد كشاورزی استان محول گردید.

ویژگی های جهاد سازندگی

جهاد سازندگی یك نهاد مردمی و انقلابی با ویژگی های زیر است :

1- حضور در فعالیتهای اضطراری و قدرت جابه جایی با توجه به روحیه همكاری فی مابین بخش ها و مناطق، در جهت نیل به اهداف كلی جهاد.

2- توانایی پذیرش مأموریت بر مبنای ضرورت ها و نیازهای انقلاب اسلامی.

3- سادگی و بی آلایشی و پرهیز از تشریفات غیر ضروری .

4- ایجاد فضای مناسب جهت رشد و ارتقاء نیروها، در ابعاد فرهنگی و تخصصی.

5- خدمت به محرومان و روستاییان با اولویت دادن به مناطق دور دست و مستعد.

6- هدف غایی جهاد، تحول فرهنگی و انسانی جامعه روستایی است.

7- حساسیت به مسائل شرعی و حفظ شعائر و ظواهر اسلامی در سازمان و محیط جهاد.

8- مردمی بودن و تأكید بر مشاركت مردم در اجرای طرح ها و پروژه ها.

9- التزام عملی به ولایت فقیه.

10- گرایش به عدم تمركز مدیریت و نظام اجرایی.
نوشته شده در پنجشنبه 21 خرداد 1394 ساعت 06:32 ق.ظ | آخرین ویرایش در پنجشنبه 21 خرداد 1394 ساعت 06:38 ق.ظ