جهادگران جهاد سازندگی نقش اساسی در جبهه های جنگ داشتند

مولتی هاستر" alt="" />


به گزارش ایرنا، حضور جهادگران جهاد سازندگی در قالب گردانهای مهندسی رزمی از استانهای مختلف در جبهه های غرب و جنوب موجب سرعت دادن به احداث جاده های دسترسی به خطوط مقدم جبهه و همچنین ساخت انواع سنگر، بیمارستان و خاکریز، پل و حتی باندهای هلی کوپتر شد.
یکی از فرماندهان گردان مهندسی رزمی جوادالائمه (جهاد سازندگی هرمزگان) دراین زمینه اظهار کرد: انتخاب واژه «سنگرسازان بی سنگر» بیانگر عمق فداکاری و اخلاق جهادگرانی بود که زیرباران گلوله و دید مستقیم دشمن به احداث خاکریز، پل، سنگر و استحکامات می پرداختند.
یعقوب رهبری از شاخص ترین فعالیتهای این گردان در دوران هشت سال دفاع مقدس ایجاد اسکله متحرک با استفاده از بوته درختان خرما در خورعبدالله فاو اشاره کرد که با جزر و مد آب حرکت می کرد.
نویسنده کتابهای مرغ باغ ملکوت و خاطرات ماندگار از احداث جاده بین الحرمین در جزیره فاو و کمک به احداث پل بعثت روی اروند رود از دیگر فعالیتهای گردان مهندسی رزمی جواد الائمه جهادسازندگی هرمزگان در هشت سال دفاع مقدس نام برد.
یکی دیگر از رزمندگان عضو گردان مهندسی رزمی جواد الائمه جهاد سازندگی هرمزگان نیز ابراز داشت: جهادگران این استان نیز همچون هزاران هزار رزمنده حاضر در جبهه های جنگ تحمیلی بدون هرگونه ادعایی تنها با هدف عمل به وظیفه و شاد کردن دل امام (ره) و اینکه حرف رهبرشان بر زمین نماند از سرزمین و انقلاب اسلامی خود دفاع می کردند.
مولایی اضافه کرد: جهادگران عضو این گردان قبل از هر عملیات در زمینه جاده سازی و هنگام عملیات نیز با احداث خاکریز و سنگر رزمندگان را پشتیبانی می کردند.
به گفته وی در نتیجه همین فعالیت ها بود که حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی و فرمانده کل قوا لقب سنگر سازان بی سنگر را به جهادگران رزمنده عضو گردانهای مهندسی رزمی جهاد سازندگی داد.


مولتی هاستر" alt="" />
وی از فرهنگ دفاع مقدس، بعنوان فرهنگی ناب نام برد که اقشار مختلف مردم بدون هر گونه تنگ نظری و انحصار طلبی در آن نقش داشتند و برای اجرای فرامین رهبری از جان خود نیز گذشتند.
این جهادگر رزمنده و جانباز اظهار داشت: شهدا به ما عزت، افتخار و سربلندی عطا کردند و ما هر جا باشیم خود را بدهکار این عزیزان می دانیم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان نیز گفت: درهشت سال دفاع مقدس نزدیک به چهار هراز نیروی رزمنده و مردمی از طریق ستاد پشتیبانی مهندسی جنگ جهاد سازندگی این استان به جبهه های جنگ تحمیلی اعزام شدند.
مولتی هاستر" alt="" />
مهندس علینقی صالحی ابراز داشت: گردان مهندسی رزمی جوادالائمه هرمزگان در سالهای دفاع مقدس ۲۳ شهید، ۶۵ جانباز و سه آزاده و دهها مجروح تقدیم انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی کرد.
وی، از جمع آوری و ارسال کمک های مردمی به جبهه های جنگ تحمیلی بعنوان یکی دیگر از فعالیتهای ستاد پشتیبانی مهندسی جنگ جهاد سازندگی هرمزگان نام برد و گفت: طی این مدت ۵۷ دستگاه ماشین آلات سبک وسنگین و ۷۷۷نیروی فنی و تعداد زیادی اکیپ درمانی به همراه ۴۰ نفر از پزشکان به همراه تجهیزات کامل و نیروهای امدادی نیز از این طریق به جبهه های جنگ اعزام شدند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان به نقش جهادگران این استان بعنوان سنگرسازان بی سنگر در جبهه های جنگ حق علیه باطل اشاره ابراز داشت: نقش فعال و ارزنده ی آنان در کسب موفقیت های رزمندگان غیرقابل انکار است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، با بیان اینکه دفاع ازمیهن اسلامی همچنان باقی است وامروز جهادگران در میدان های حماسه اقتصادی مشغول جانفشانی هستند، افزود: هفته دفاع مقدس یادآور سال های حماسه، ایثار و اطاعت مخلصانه از ولی فقیه و تابلوی جاوید و پر افتخار دلاورمردی ها، ایثارگری ها و از خود گذشتگی های ملت ایران است.
این مقام مسوول افزود: دفاع مقدس را نمی توان از این مردم و ملت قهرمان ایران جدا کرد چرا که آنان در این هشت سال از جان، مال و فرزندان خود گذشتند تا انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی بعنوان دستاورد هزاران هزار شهید و جانباز و آزاده باقی بماند.
عده ای از جهادگران رزمنده عضو گردان مهندسی رزمی جواد الائمه هرمزگان می گویند: در راستای ترویج فرهنگ جهاد و ایثارگری می طلبد این فرهنگ غنی (شجاعت ها، فداکاری ها و دفاع مردمی) در قالب مستندات و کتاب ثبت و به نسل آینده منتقل شود.
انتخاب واژه «سنگرسازان بی سنگر» بیانگر عمق فداکاری و اخلاق جوانان جهادی بود که زیرباران گلوله و دید مستقیم دشمن، به احداث خاکریز، پل، سنگر و استحکامات می پرداختند. عبور رزمندگان اسلام از رودخانه ی مرزی اروند و غافل گیری نیروهای ارتش صدام در عملیات والفجر هشت از شاخص ترین عملیات مهندسی رزمی جهاد سازندگی محسوب می شود.
در اطلاعات منتشره وزارت جهاد سازندگی سابق آمده است که در طول هشت سال دفاع مقدس ۵۴۰هزار نیروی جهادگر رزمنده جهادی و مردمی از طریق ستاد های پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی استانهای کشور به جبهه های جنگ تحمیلی اعزام شدند.
همچنین در دوران هشت سال دفاع مقدس جهاد سازندگی سه هزارو ‎ ۱۰۰شهید و ‎ ۲۳هزار جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرد. ک/۴


برچسب ها : شهدای سنگرساز بی سنگرنیشابور , 

نوشته شده در چهارشنبه 18 تیر 1393 ساعت 12:18 ب.ظ | آخرین ویرایش در شنبه 6 تیر 1394 ساعت 07:20 ق.ظ